V období letného slnovratu majú bylinky zázračnú moc. Môžeme vďaka účinným látkam v nich nájsť poklad. Objaviť bohatstvo v podobe zdravia organizmu. 21.6 a 22.6.2021 prechádza Luna znamením Škorpióna, takže nazbierané byliny pôsobia obzvlášť účinne. Niektoré z nich múdri bylinkári priradili povahou k astrologickým znameniam zverokruhu. Prečítajte si, ktorá bylinka odráža váš charakter.
PÚPAVA alebo slnečný vír: 21.3. – 20.4.
Človek narodený v znamení Púpavy je človek činu, ktorý najprv koná a až oveľa neskôr uvažuje. Mocná stonka so žiarivo žltými kvetmi charakterizuje činorodosť a radosť zo života človeka – púpavy. Púpava je to – vedno so žihľavou – najvzácnejšia „ burina “. Symbolizuje neskrotný temperament jari. Všetky časti púpavy majú výživnú alebo liečivú hodnotu. Z kvetov sa pripravuje púpavové víno a med. Stonky a listy sa dajú využiť na prípravu šalátu alebo čaju. Z koreňa sa pripravuje káva alebo zelenina. Púpava prečisťuje krv, podporuje trávenie, používa sa ako močopudný prostriedok.
NECHTÍK alebo šafranová ruža: 21.4. – 20.5.
Nechtík je hlboko zakorenený v zemi a pohľad na jeho listy lahodí oku. Ľudia narodení v znamení Nechtíka sú takisto neodolateľní. Majú pevný a vyrovnaný charakter, veselý vzťah k životu, a keď si raz vytýčia cieľ, idú za ním. V minulosti sa nechtík používal na prípravu jedál z mäsa, ryže a rýb, alebo ako farbivo a korenie. Bol náhradou za drahý šafran. Jeho kvety možno zbierať od júna do novembra pri rannom slnku. Nechtík je vhodný na vonkajšie i vnútorné použitie. Mastička podporuje a urýchľuje hojenie a sceľovanie rán. Čaj účinne pôsobí na cirkuláciu krvi, na žlčník, pečeň, žalúdočné vredy a zažívacie poruchy.
PODBEĽ alebo zlato pľúc: 21.5. – 21.6.
Podbeľ je veľmi družná rastlina, nikdy nerastie sám. Ľudia narodení v znamení Podbeľa sú veselí a bystrí. Styk s inými ľuďmi je pre nich elixírom života. Podbeľ alebo zlato pľúc je v prvom rade účinným liekom proti kašľu. Čerstvo rozmrvené lístky podbeľa liečia zapálené rany a vredy a jeho šťava pomáha proti ušným bolestiam. Povzbudzuje organizmus a chuť do jedla. Hlávky kvetov sa zbierajú ešte pred plným rozkvetom, listy v máji a júni. Čerstvo rozmrvené lístky podbeľa liečia zapálené rany a vredy. Pri bolestiach hlavy ukladáme chorému na čelo svieže lístky podbeľa, a to chlpatou stranou nadol.
RUMANČEK alebo bylina matiek: 22.6. – 22.7.
Rumanček šíri príťažlivú atmosféru pohody a tepla. Ľudia narodení v znamení Rumančeka sú vnímaví a tešia sa všeobecnej dôvere. Majú srdce plné lásky. Rovnako ako kamilka – rastlina neznáša chemické hnojivá a jedy, ani človek – kamilka neznáša nepriazeň a kritiku. Všeobecné účinky rumančeka sú protizápalové, uvoľňujúce a dezinfekčné. Zbierame hlavičky kvetov za poludňajšieho slnka. Podľa starej tradície má rumanček najvyšší obsah éterických olejov na Jána, v období slnovratu. Oddávna nazývali kamilku kráľovnou liečivých bylín a odporúčali ju ženám pre blahodarné účinky na maternicu. Jej jemné účinky na vnútorné orgány ľudského teľa, možnosť využitia na kloktanie, na parné kúpele, obklady atď., z nej prakticky urobili zázračný všeliek.
ĽUBOVNÍK alebo sila slnka: 23.7. – 23.8.
Ľudia narodení v znamení Ľubovníka vynikajú nad ostatnými. Ľubovník – rastlina aj Ľubovník – človek potrebujú pre svoj rozvoj slnko a teplo, kam patrí aj hrejivé teplo uznania a obdivu iných. Ľubovník zbierame v čase kvitnutia. Stonky treba odrezať nad zemou, vňať upliesť do zväzkov a sušiť na tienistom mieste. Po vysušení pokrájame a uskladníme. Ľubovník je všeobecne uznávaný liek, ktorý ukľudňuje nervy a lieči rany. Má široké uplatnenie a jej liečivé účinky možno smelo označiť za výnimočné. Podporuje dýchanie buniek a tým zlepšuje látkovú výmenu, ale nemali by ste ľubovníkovú kúru používať pri opaľovaní. Ľudovo sa nazýva aj svätojánska tráva, pretože je najúčinnejšia na sv. Jána.
ČAKANKA alebo modrý kvet: 24.8. – 23.9.
Ľudia narodení v znamení Čakanky vynikajú dobrotou srdca ukrytou za ich triezvym analytickým rozumom. Čakanke sa už oddávna pripisovala magická sila. Podľa stredovekých správ ju používali ako čarovnú bylinu pri zaklínacích rituáloch na privolanie nezraniteľnosti, šťastia v láske, ale aj pri liečení. Mladé listy čakanky na bylinkový šalát sa zbierajú najskôr, korene až na jeseň. Čakanka alebo modrý kvet je bylina podporujúca celkovú výmenu látok. Stimuluje funkcie pečene, žlčníka a sleziny, reguluje trávenie cez čakankový čaj, kávu, víno alebo šalát. Obsahuje účinné substancie ako intybín, cholín, kalín, inulín a éterické oleje. Podľa starých podaní je schopná liečiť aj ľudskú dušu.
REBRÍČEK alebo Venušine mihalnice: 24.9. – 23.10.
Človek – Rebríček túži po súzvuku zväzku kvetov a vďaka vrodeným vlohám sa mu darí šíriť okolo seba harmonickú atmosféru. Pôvodný latinský názov je Venušine mihalnice, nový je odvodený od Achilla, ktorý si liečil ranu na päte práve myším chvostom – rebríčkom. V Nemecku mu hovoria tisíclístnik, vo Francúzsku kvet tesárov. Mladé výhonky zbierame na jar, kvitnúcu rastlinu od júna do septembra. Z poznatku, že rebríček možno účinne aplikovať na veľa najrozmanitejších chorôb, vznikol jeho honosný názov svetské blaho. Rebríček pomáha pri poruchách menštruácie, ale aj pri žalúdkových bolestiach a krvácaniach rôzneho druhu. Reguluje tlak, krvný obeh, na niektoré orgány pôsobí sťahujúco, preto je veľmi účinný pri hemoroidoch, ale pomáha aj na kŕčové žily.
PUŠKVOREC alebo šťavnatá bylina: 24.10. – 22.11.
Puškvorec je rastlina z močiara a aj ľudia, ktorí sa narodili v znamení Puškvorca, sú hlboko zakorenení a dôkladní. Taja v sebe búrlivé sily a vášne, sú schopní hlbokých citových zážitkov. Bylina pochádza z Indie a v stredoveku sa rozšírila do Európy. Čínsky bylinkári ju nazývali predlžovateľom života. Chuťovo pripomína zázvor. Rastie pri brehoch riek, jazier a potokov. Príjemná vôňa jeho koreňov pripomína vôňu mandarínok. Často ho používajú na aromatizáciu liehovín, kávy i rôznych pokrmov. Korene zbierame v septembri – októbri. Biologicky aktívne látky z puškvorca priaznivo vplývajú na činnosť žalúdka a čriev. V krajinách Orientu je puškvorec známy ako afrodiziakum.
PŔHĽAVA alebo ohnivá rastlina: 23.11. – 21.12.
Pŕhľava je známa páliacim dotykom – človek narodený v znamení Pŕhľavy je známy úprimnosťou. Je to však otvorenosť, ktorá môže byť pre jeho okolie bolestivá, lebo človek – pŕhľava miluje pravdu, a každému povie vlastný názor. Až do obdobia, v ktorom prišla do módy bavlna, ľudia používali pŕhľavu ako úžitkovú rastlinu na výrobu látok. Pŕhľava dvojdomá je známa svojim páliacim dotykom. Celá rastlina je porastená drobnými pichľavými chĺpkami. Pálenie a svrbenie spôsobuje pŕhľavový jed zložený okrem iného z kyseliny mravčej, histamínu a enzýmov. Napriek tomu, že je rozšírená ako burina, je jedna z našich najlepších liečivých rastlín. Vysoký obsah chlorofylu, železa a vitamínu C stimuluje tvorbu krvi, podporuje močenie, pomáha pri reumatizme a dne.
KOSTIHOJ alebo medový kvet: 22.12. – 20.1.
Nie je jednoduché zblížiť sa s ľuďmi narodenými v znamení Kostihoja. Hoci sršia veselosťou, súčasne z nich vanie aj sotva rozoznateľný chlad – zachovávajú si odstup. Človek – kostihoj majstrovsky ovláda seba i svoj život. Kostihoj lekársky alebo medový kvet je už svojim zjavom výnimočná rastlina. Krášli každé miesto, na ktorom vyrastie. Stredovekí liečitelia používali kostihoj na zlomeniny. V jarných a jesenných mesiacoch vykopali čierne korene, dali ich sušiť, potom zomleli a zhotovili z nich pastu, ktorú natierali ako náplasť na rany. V prvom rade slúži na liečenie kostí, svalov a kĺbov. Vnútorne má odlišné uplatnenie a to na žalúdkové a dvanástorníkové vredy. Používa sa aj do čajov na priedušky.
MEDOVKA alebo citrónová bylina: 21.1. – 19.2.
Ľudia narodení v znamení Medovky sú nepokojné bytosti. Možno ich nájsť všade tam, kde je veľa ľudí. Tak ako medovky – rastliny sú pastvinou včiel, pre človeka – medovku je takouto pastvinou spoločnosť a veľký okruh priateľov. Medovka pochádza pôvodne z Orientu. Svätá Hildegarda o medovke napísala, že povzbudzuje k smiechu, lebo rozochvieva ľudské srdce radosťou. Odtiaľ pochádza vo viacerých krajinách ľudový názov medovky – potecha srdca. Liečivá sila medovky je v posilňovaní nervov, srdca, ale aj žalúdka. Keď jej lístky rozmliaždime medzi prstami, cítiť z nich typickú citrónovú vôňu, čo jej prinieslo ľudový názov citrónová bylina. Listy medovky zbierame krátko pred začiatkom kvitnutia. Čaj je úplne neškodný a možno ho piť denne.
SKOROCEL alebo šľapaj bieleho muža: 20.2. – 20.3.
Skorocel rastie všade. Ak treba, je vždy poruke. Ľudia narodení v znamení Skorocelu často hľadia na okolitý svet zasnenými očami. Sú veľmi súcitní, vždy a všade ochotní pomôcť iným. Nemecký názov skorocelu „ Wegerich “ je veľmi starý a jeho posledná slabika „ rich “ je odvodená zo staronemeckého „ Rih “ – kráľ. Preto mnohí dodnes nazývajú skorocel vládcom ciest. Do severnej Ameriky priviezli skorocel prví bieli osadníci, a tak domorodí Indiáni dali novej byline názov šľapaj bieleho muža. Podľa starého ľudového liečiteľstva lístok skorocelu vložený do topánok osvieži unavené nohy. Zbierajú sa najmä jeho mladé lístky, ktoré možno pripraviť ako lahodný šalát alebo zeleninu. Skorocelové lístky na čaj treba opatrne zbierať a rýchlo sušiť. Skorocelový čaj je účinný prostriedok proti bronchitíde, astme, zápalu pľúc i proti kašľu.
Petronela
Objednajte si:
Osobný profil
Súvisiaci link:
Literatúra
Zanechať Odpoveď